Kurgu Medya

  /  Yemek   /  Peki biz hangi tavuğu yiyelim?

Peki biz hangi tavuğu yiyelim?

Peki biz hangi tavuğu yiyelim ya da gerçekten tavuk yiyelim mi?

Tavuk benim için “çamura düşse yerim” sınıfında. İçinden çıktığı ya da içinden çıkardığı yumurta da ki hala denklem bir sorun, vazgeçilmezlerimden. Başına gelenler düşünüldüğünde ağzımızın tadı kaçıyor doğru, hele hızlı üretim ki bizim tüketim hızımıza yetişmeye çalışıyor, durumu içler acısı bir hale dönüştürüyor. En çok duyduğumuz antibiyotik kullanımı. Dünyada kullanılan antibiyotiklerin %80’i hayvanlara veriliyor. Küçücük alanlara doluşturulan civcivlerin birbirlerini hasta etme ihtimali tek derdi değil üreticinin

, asıl derdi kısa sürede besili tavuk elde etmek. Bunun için de antibiyotik ile hayvanların bağırsak florasını bozarak etlenip butlanmaları sağlanıyor, tıpkı insanlardaki gibi bir sonuç. Yani hormonal dengeleri alt üst oluyor ve kilo alıyorlar. Ayrıca üretim alanlarının birçoğu bir canlıya reva görülecek türden de değil. Endüstriyelde durum bu, “eee gezen tavuk yiyelim” seslerine cevaben de “gezen tavuk kendi dışkısını yer” nidaları geliyor. Köyde azıcık kümese dokunmuş herkes bilir ki tavuk bu mereti baya baya yer. Yese ne olur? Küçük çiftliklerde tölere edilebilir ama nüfus binlerce olunca yenilen miktarı artıyor ve bu da salmonella gibi bir bakterinin bünyede bulunma ihtimalini sıklaştırıyor. “Baba onu yeme bunu yeme, ne yiyelim biz?” Şimdi ben bir beslenme uzmanı değilim ama olacağım inşallah ama biz de araştırıyoruz be yaa. Yapılacak en iyi şey o hoca onu bu hoca bunu dedi değil çünkü Bingür Hoca başka Canan Hoca bambaşka şeyler söylüyor mesela. Neyse ben derim ki tavuk yiyorsak ve tabii şu ekonomik koşullarda imkanımız elveriyorsa (zannetmiyorum) gezeni falan değil de köyden ineni almak. Kümes sahibi ablalar, abilere destek olmak ve onlardan (onların içinde de şark kurnazı az değil tabii) alışveriş yapmak. Şayet imkan yoksa alacağımız tavukların mümkün mertebe küçük olanını seçmek. Çünkü adamların derdi et yapsın, kilo alsın, eee tavuk minikse bu bize daha az işlem gördüğü bilgisini verebilir ama o da kesin değil.
Kesin olan bir şey var biz tavuğu seviyoruz ve ucuz hayvansal protein kaynaklarının başında geliyor. Lezzetli abi vallahi ve ekmek arasında harika gidiyor.

Follow us